Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-06-05 09:35:53
Autor zdjęcia/źródło: @ mat. promocyjne
Ślub to wyjątkowy dzień w życiu, niewiele osób przeżywa go więcej niż raz. Dlatego też z tej okazji zapraszamy gości, chcemy, by świętowali i cieszyli się razem z nami. Tak niezwykła uroczystość wymaga odpowiedniej oprawy. Na ślub nie zaprasza się telefonicznie ani korespondencyjnie. Przyjęło się, że zaproszenie należy wręczyć osobiście i obowiązkowo na stojąco. Należy przy tym zadbać o odpowiedni strój. Nie musi to być od razu garnitur czy suknia wizytowa, ale też nie wypada wręczać zaproszenia w dresie.
Chociaż zaproszenia ślubne przybierają dziś bardzo różne formy, pewne reguły są niezmienne. Na zaproszeniu ślubnym muszą znaleźć się następujące informacje:
– imiona i nazwiska narzeczonych,
– data i godzina uroczystości,
– miejsce uroczystości.
Chociaż dziś nowożeńcy organizują śluby i wesela we własnym zakresie, przyjęło się pisać, że narzeczeni zapraszają wraz z rodzicami. Zwyczaj ten pochodzi z czasów, gdy to rodzice pokrywali wszelkie koszty związane ze ślubem i weselem.
Niegdyś zaproszenie ślubne było wydrukowane na kredowym papierze, obowiązkowo ozdobną czarną czcionką. Dziś może przybrać dowolny kształt i kolor. Coraz częściej, szczególnie wśród ludzi młodych, rozpowszechnia się zwyczaj zapraszania na śluby mailem. Jednak nadal gros narzeczonych decyduje się na tradycyjne, papierowe zaproszenie. W takim wypadku trzeba pamiętać, że musi ono być włożone do koperty, na której znajdą się imiona i nazwiska zaproszonych gości. Koperty z zaproszeniem nie zakleja się. Osoby zaproszone powinny od razu po otrzymaniu wyjąć zaproszenie z koperty.
Rozwój poligrafii i grafiki komputerowej z pewnością przyczynił się do pchnięcia rodzajów zaproszeń ślubnych na szersze wody. Dziś już nie tylko klasyczne czarno-białe jest w dobrym guście. Właściwie każde zaproszenie ślubne będzie przyjęte pozytywnie, o ile znajdą się na nim wszystkie niezbędne elementy.
Poza zaproszeniami czarno-białymi do wyboru mamy bogatą gamę wzorów i kolorów. Dużo zależy od tego, gdzie będzie zawierany ślub, gdzie odbędzie się wesele i czy istnieje motyw przewodni. Jeśli przyjęcie weselne odbędzie się w remizie strażackiej, można wręczyć zaproszenie w stylu rustykalnym lub kwiatowym. Często są to zaproszenia hand made, unikalne, stworzone specjalnie z myślą o konkretnych nowożeńcach i gościach. Na klasyczny, elegancki ślub i wesele nada się zaproszenie z dekoracyjnym ornamentem, np. z kokardą. Imprezę w nowoczesnym stylu dobrze jest zaanonsować foto zaproszeniem lub ekstrawaganckim zaproszeniem z aplikacją. A jeśli nowożeńcom nie brak poczucia humoru, mogą wręczyć żartobliwe zaproszenia typu Lolki (i nie chodzi tu o imię bohatera popularnej dobranocki).
Prawdopodobnie zwyczaj wręczania jednolitych zaproszeń wszystkim gościom wziął się z czasów, gdy nie było dużego wyboru. Dziś, gdy rynek zaproszeń ślubnych oferuje różne rodzaje biletów ślubnych, nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco urozmaicić paletę zaproszeń. Starszym członkom rodziny można wręczyć klasyczne czarno-białe zaproszenia, młodszym – nowoczesne w formie, awangardowe, humorystyczne. Tak naprawdę mało prawdopodobne jest, by goście porównywali je między sobą.
Zdjęcia w artykule pochodzą z kolekcji zaproszeń ślubnych Z-Miłości.pl
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.